Przygotowanie fizyczne w sportach walki inaczej nazywanymi uderzanymi-mowa tutaj o boksie, kickboxingu, mma, bjj, karate, zapasach jest jednym z istotniejszych elementów.

Jako trener personalny w swojej pracy spotykam się z wieloma potrzebami podopiecznych. Jeśli rozpoczynam współpracę z osobą uprawiającą sporty walki skupiamy się na poprawie siły, wytrzymałości, szybkości a więc szeroko rozumianym treningu przygotowania fizycznego. Każdy sport uderzany charakteryzuję się czymś innym ale również każdy z nich posiada wspólne cechy, które wymieniłem powyżej. W związku z tym aby podnieść swoje wyniki sportowe należy tak dopasować swój plan treningowy aby w odpowiedniej kolejności poprawiać poszczególne elementy przygotowania fizycznego.

Plan treningowy w przygotowaniu fizycznym

Sporty walki charakteryzują się dużą intensywnością co oznacza, że osoba trenująca powinna posiadać odpowiednią wytrzymałość zarówno tlenową jaki beztlenową. W związku z tym pierwszym etapem/ założeniem treningowym powinno być budowanie wytrzymałości tlenowej. W zależności od uprawianego sportu wytrzymałość tlenową tzw. kondycję możemy budować używając sprzętów cardio (bieżnie,ergometry,rowerki,skakanki). Warto treningi wytrzymałościowe połączyć z hipertrofią mięśniową. Wydaję się ze hipertrofia mięśniowa nie idzie w parze ze sportami walki natomiast w przygotowaniu fizycznym odgrywa rolę zabezpieczającą nasze ciało przed kontuzjami.

Drugim etapem w przygotowaniu fizycznym powinno być budowanie siły plus wytrzymałości beztlenowej. Trening siłowy został opisany dokładnie już wcześniej na moim blogu dlatego nie będę do tego wracał. Natomiast wytrzymałość beztlenową trenuje się pracując w zakresie 85-96% HR Max. Najlepiej swoją wytrzymałość beztlenową poprawiać trenując interwałowo do niepełnego wypoczynku.

Ostatnim elementem w przygotowaniu fizycznym w sportach walki powinna być praca nad budowaniem dynamiki, mocy oraz szybkości reakcji. Poprawę tych umiejętności zawodnika możemy dokonywać poprzez trening plyometryczny, dwuboju olimpijskiego i innych.

Reasumując, jeśli szukasz trenera personalnego w Krakowie od którego oczekujesz pomocy w sportach walki napisz do mnie a chętnie pomogę.

Szymon Antos – Trener Personalny Kraków Podgórze/ Ruczaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *